TALVEKÜLMAD JA TALVERÕÕMUD


Jaanuar algas kenasti, tõmbas veidi külmaks ning siis 7 - 9 jaanuar oli siin päris külm, 48 tundi tundi järjest oli külma üle 20 kraadi ning öösiti mõned tunnid ca -30 kraadi. Ega sellise ilmaga muud teha ei saa, kui tegeleda olmega, aga õnneks ei külmunud kanad ära, ei külmunud torud ära ning autogi saime käime. Külmade päevade emotsiooni võib lugeda neist kahest Mardi Facebooki kirjutistest ehk jutuke 7. jaanuari õhtust ning ülestähendus 8. jaanuari päevast.Meil pole palju lund võrreldes Tallinnaga. Meil on siin peale suurt külma olnud lihtsalt ilusad talveilmad. Laut on õdusate ilmadega soe ning kitsed ja kanad saavad hästi hakkama. Lumevaiba alt käivad meie heinamaal ka metskitsed või jänesed maiustamas.


Talvised toidud ja rutiinid


Kitsede talvesöögiks on loomulikult ka suvel valmistatud vihad. Kui vaadata seda hetke, mil vihad laka peale suvel said, siis kitsed tunduvad tõeliselt väikesed võrreldest tänasega.
Samuti loomulikult on hetkel söögiks kuiv ristik, see on suur lempar. Kui ei ole väga külm päev, siis kitsed käivad ka paar tundi õues.
Kanad vitsutavad loomulikult ka nõgesevihtasid ning valvavad hoolikalt, et pesadest nende munad ära korjatakse.
Hummelsile meeldib hommikuti oma habe leigesse vette kasta ja juua üks korralik sõõm.TalikalastusKorraliku talve saabumisega kaasevad alati ka Mardi retked Peipsile kalale. Kui esimesese ekspeditsiooni tulemus oli lihtsalt fotod jääst ning jääonnikesest, siis eelmisel nädalal sai Mart Peipsilt korraga 7 kilo ilusat ahvenat. Sai sügavkülma parajate portsjonitena valmis pandud.


Puude lõhkumine


Töödest on hetkel käsi puude lõhkumine ehk ettevalmistused järgmiseks talveks. Kuna oleme vanakooli inimesed, siis ei hakka puulõhkumismasinaga jändama, vaid ikka kirvega. Kui kala saab Peipsil pärnu kirvega (see on talilandi nimi), siis puud lähevad katki Husqvarna kirvega. Kuna on külm, siis ka 80 cm pakud lähevad tegelikult suhteliselt kergelt katki.KelgutamineAga et oleks vaheldust, siis käisime eile maja taga nõlva peal ka kelgutamas. Lund polnud küll palju, kuid lumi oli kohev ning nii kelk ei libisenud suurt midagi. Nii pidi panema lihtsalt ise emotsiooni juurde ning ei tasu uskuda, et Mart üksi kelgutas, Teele ikka ka, aga fotodele jäid suurest kilkamisest ainult Mart, Puntsel, Miia.


Igatahes, talv on ilus aastaaeg. Just sellepärast on meie elu siin õdus, et kõik aastaajad joonistuvad kenasti välja ning on nauditavad. Ja kui käpad hakkavad külmetama, siis hakkad ukse taga haukuma, et laske aga mind sisse sooja!


Lisa kommentaar

Email again: