2018 aasta lennu iseseisva elu algus

Reede õhtul paigutasime kitsed ümber ehk Hummels läks oma suurest häärberist mõneks kuuks väiksemasse ning tema vaateplatvormiga aedikusse kolisid 26 kitsetalle. Kitsetalled olid seni laudas ja suures põlluaedikus koos emadega ringi patseerinud.

Kitsetallede vahvus

Praeguseks on kitsetalled kaks kuud ja rohkemgi vanad. Selle aasta lend on suured tugevad loomad. Osad poisud on juba mõne päeva pärast uude koju minemas, aga kel on veel soovi oma kitsekarja täiendada väärt noorhärraga, see võtke julgelt ühendust. On nii nudisid kui sarvilisi mehi pakkuda.

Siin mõned fotod vahvatest sellidest ja tirtsudest. Kõik sündinud märtsi teises pooles.

Kitsepoisude eeskujud

Siin siis kaks meie härrasmeest, Bastian ja Curry, Hummelsit on pildistatud küll, las siis teised ka säravad, et saada aru, kui suureks need sikud kasvavad.


Bastian on nii siis aasta ja kolm kuud vana puhtatõuline tüüring meil, kõige pesuehtsam härrasmehest heasüdamlik hellik.Curry on kõige suurem loom, kes meil on, kuigi osad arvavad, et Hummels on suurem, siis Hummels tegelikult ei ole nii suur, lihtsalt Hummelsi isiksus on nii suur, et ta tundub suur. Aga Curry, kes on 2-aastane 75% AN tõugu sikk, ta on meil mõnusalt suur, mõnusalt suur mõnus kodune mölakas.Muutuse sisu

Hommikuse ja õhtuse lüpsi piimakogus loomulikult hüppeliselt suurenes pärast seda, kui lapsed läksid eraldi elama. Kümnest liitrist sai ca 33-35 liitrit kitsepiima päevas, aga eks piimakogusest ja lüpsispordist kirjutame teine kord. Igatahes, kitsed on meil vahvad ja megategusad ja selle üle on ainult hea meel.

See on kitsekasvatuse aastaringis kõige häälekam ööpäev, kui talled lähevad emadest eraldi. Mõlemalt poolt tuleb õiendamist ja ikka osad talled hüppasid ka üle kõrge aediku, et leida tee emade juurde tagasi. Aga paari aastaga oleme õppinud rahulikuks jääma ka kõige imelikemates loomakasvatuse olukordades, et kui ise oled rahulik ja konkreetselt tead, mis teed, siis saabki kõik korda.


Loen hetkel (põllumajandus)loomade psühholoogiast ja käitumisest rääkivat raamatut, mille autoriks on Tempel Gardin ning pealkirjaks on "Animals in Translation", seal on palju tähtsaid mõtteid, aga üks esimesi, mis meelde jäi on see elementaarne tõde, et stress on see, miks loomad ei kasva või miks loomad ei usalda oma peremeest ehk pole sotsiaalsed ja eks nii kolisid ka talled alguses oma uuele mänguväljakule koos mammadega ja siis mammad jäid lihtsalt peale lüpsi teisele poole aeda.


Anna, loomasõber


Ka Anna loomulikult iga päev patseerib kitsede aedikus ringi. Üldjuhul tegeleb ta veespordiga ehk käsutab kellegi kitsede veepangesid täis kandma. Ise loomulikult lödistab ka oma väikese kastekannuga suurima asjaliku rõõmuga.Ja siis meeldib Annale ka väljaspoolt aedikut talledele võililli suhu pista.
Ja kui keegi ei viitsi talle enam neid korjata, siis teinekord kahmab ise ka aasalt mõne nupsu või kahmab heinanaksu ette viimiseks.Ja kui peremees tüdineb kitsedest ja lastest, siis pole muud, kui koer sülle ja päevitama!


Ehk elu Kalde talus on võtnud kiiremaid piimapöördeid ja mis uusi asju piimast katsetame, sellest juba kirjutame õige pea. Aga muidu on nii, et külm kitsepiim on suvejook ja milline ilus maisuvi ju see aasta on!

Ja kui kitsetalledele ja poisudele oksi toon metsa äärest, siis mammad saadavad mind teel!


Ja kui kenasti krooksuvad me tiigi rohelised konnad!Sünnid ja sündmused

Lumi sulas ära paari väga sooja päevaga. Hetkel on veel ööd miinuses, aga see on ajutine. Meil on juhtunud palju, eelkõige on alanud uued elud. See on ilus.

Kevad annab märku


Kui kukk on maja ees päeval kohal, siis tähendab, et nädala pärast on +10. Eile öösel muidugi oli  -14, aga kukk üldiselt oma ennustustega ei eksi. Meil kukk nüüd ootab maja ees ja toetab oma koheva tagumiku uksematile. Ta tahab, et talle visataks naksu akna alla. Kui naks siis lendab, siis saab Anna aknast kukke vaadata ning ei-tea-kust lendab koheselt kohale ka kuke paar kanajüngrit.


Samuti on kanad kohal ka poisude aedikus, varsti võib hakata sealt siis ka mune otsima. Poisud kolisid siis väliaedikusse paari nädala eest ning Hummelsi pani meestele kohe treeningud peale.

TaaskasutusAga lauta nokitsesin ajutised sulud. Poegimissulgude ehitus on selline taaskasutuse meistriklass. Kasutusse lähevad nii kitsede poolt näritud lepatalad kui lauajäägid kui euroalused. Sellised boksid on vajalikud selleks eelkõige, et kitsedest kes soovib, saaks vaikselt omaette poegida ning saab ka esimesed ööpäevad vähemalt öösiti oma talledega omavahel olla. Hiljem need boksid uuesti kaovad ja kõik loksub suures kambas paika.


Aga enne poegimist oli esialgu nii, et kitsed nautisid õues esimesi tõelisi kevadilmasid ja uuendusi laudas vaatasid üle eelkõige kanad.
Meie väike laudake üldjuhul hakkab kogu pundile väikseks jääma ning varsti tuleb kaaluda kanadele uue häärberi kohta. Ikka kõik selleks, et kitsed kenasti lauta ära mahuks eks.

Kirke sünd


Aga enne kitsi sündis Kirke pühapäeval 11. märtsi päeval. Kirke on isa krimpsus kulmudega ja ema sooja naeratusega, kui ta suvatseb naeratada. Igatahes Mart ja Anna tõid Teele ja Kirke haiglast koju ning Anna tunneb loomulikult huvi oma väiksema õe vastu.Kirke esialgu sööb tissi, magab ja pussutab ning teeb neid kõike kolme tegevust pühendunult.


Kitsede poegimiste algus


Kolmapäeval 14. märtsil alustasid kitsed poegimist. Kõigepealt Anglo Nubiani ristand hüüdnimega "sõber".


Kaks väikest tallekest olid hommikuks väiksemas laudas ning samal päeval poegis oma nupsikud ära ka Klara. Kui alguses vaatasime, et kõik on tüdrukud, siis tegelikult on mõlemal üks poiss ja üks tüdruk.Viimastel päevadel on poisi ja tüdrukuga saanud eeskujulikult maha ka Sonja esimese poegimise tütar Inka ning üks kahest Sonja teise poegimise tütrest Birte.Sonja kolmikud tüdrukud


Aga memme Sonja poegis 16. märtsil Kalde talu esimesed kolmikud ja kõik kolm on tüdrukud. Arvestades, et Sonja on puhtatõuline thüringi kits, kellel on jõhker udar ning sealt udarast tuleb ka jõhkralt piima ning et meil on nüüd karjas 6!!! Sonja tütar, siis järeldus on, et Sonja on eliit. Me ei aja oma kitsede jõudluses (ehk siis piimakoguses/rasvasuses) näpuga järge, aga see on juba eelmistel aastatel näha olnud, et Sonja on meie karja au ja uhkus. Sel aastal ootavad ees temalt uued piimarekordid. Loodame siis, et neist seekordsetest Sonja ja Hummelsi kolmikutest kasvavad emale väärilised järglased. Lihtsalt rõõm.

Tallede märgistamineTalledele paneme kõrvamärgid siis, kui kõik kitsed on poeginud. Praegu märgistame nad paeltega ning need on siis sellised värvilised kärtsupaelad, millele kirjutame peale ema kõrvamärgi numbri. Nii oleme kindlad, et sugupuud üles märkides ei lähe vale tall vale ema alla kirja. Praegu on siis kogu gänd kevadiselt värviline.Õues tatsamised


Aga õues, kui on kevade lõhn, siis Puntsel ajab nina kummi ja tunnetab südamega, et kas kuskil on suurt saaki.


Anna leidis muidugi paku pealt asitõendid ning jänest oli vaja tal kindlasti kohe kaasas kanda õue peal mõnda aega.


Loomulikult on selliste kevadiste ilmadega, kui maapind on veel kõva, ülihea õues ringi askeldada. Jalad ei lähe veel poriseks nagu juba varsti mõnda aega lähevad. Kõik on rõõmsad ja kogu selle tegutsemise vahel saab ikka päris palju ju ka nalja.


Ja kõige tähtsam on magada magusat und.


Ja samuti kevadel koheselt igat rohuliblet uudistada.


Paneme edasi, praegu on 5 kitse poeginud, 8 veel minna, kohe varsti lähen veel tänagi õhtul lauta vaatama, et mis toimub. Võib olla uusi toredaid tegelasi jälle juures.


Hummels oma karjaga soovib kõigile tegusat kevadet!


Mona, Inka, Klopp, Reus ja Emerick - 2016 kitsetallede nimed

Kui praegu hommikul lauta astume, siis juba kell kuus paistab akendest valgust sisse. Paneme tuled põlema, kanadele toidu ette, õpetame tallesid lutist sööma ning siis laseme ka kitsed tallede juurde. Oma ema nisa on ikka oma ema nisa. Mugistavad emadest muidugi täiega, kuigi teevad juba emadele haiget oma hakkavate hammastega. Siis lähen mina uuesti tuppa ja pesen käed korralikult puhtaks. Pärast seda algab mul Frau, Kira ja Sonjaga piimaruumi trall. Lüpsmine läheb meil kaks korda päevas edukalt. Mu naiskond tahab lüpsma tulla ning kuigi lapsed joovad emade piima isukalt, saame nüüd iga päev ka paar liitrit rammusat kitsepiima.

Aga veel ei taha kitsepiimast ja algelistest juustukatsetustest pikemalt kirjutada. Räägime hoopis lahti oma kitsetallede nimed.#kaldetalu Borussia poisid!


Poistega jätkame isa Hummelsi rida. Ehk sikkude nimed on Borrussia Dortmundist inspireeritud ning iseloomudest lähtuvalt said poisid nimed nii:

Juhtkits Frau poeg on Reus.


Reus on osav, aga veidi tagasihoidlik. Just liiga hea olemine saab nähtavasti saatustlikuks Borussia ikoonile Marco Reusile, et teha läbimurret päris maailma parimate jalgpallurite hulka. Aga ta on väga-väga hea mängija nagu tundub olevat ka väga hea sikk Frau ja Hummelsi poeg Reus.


Kärme Sonja poeg on Emerick.


Emericku ema Sonja on oli meie kõige tagasihoidlikum kits, kuid elu on teda õpetanud kiiresti liikuma ja kiiresti sööma. Pierre-Emerick Aubameyang on Gabonist pärit Borussia Dortmundi ründaja, kes sel aastal lööb Bundesligas rohkem väravaid kui Lewandowski isiklikult. Aubameyang on maailma kiireim jalgpallur, kui ta õpib paremini oma võimalusi realiseeruma, siis nähtavasti on ta koos Juventuse Paul Pogbaga uued Ronaldo ja Messi.


Tugeva ja positiivse Kira poeg on Klopp.


Klopp on muidugi väga suur nimi, aga see üksikuna sündinud poiss on ka väga suur tegelane. Tund peale sündi ajas ema taga, nädal peale sündi rivistab talled ja emad enda järgi rivvi. Kui suureks kasvab, siis nähtavasti läheb oma energia ja jõuga läbi seinte. Nimi on loomulikult otsene viide jalgpallitreenerile Jürgen Kloppile.


Sikupoisid Reus, Emerick ja Klopp leiavad endale uued kodud ja uued kitsekarjad, kus oma potensiaali rakendada. Tüüringi puhtatõulised sikud on hakkajad. Kui on huvi täiendada oma kitsekarja ühe meie poisiga, siis palun kirjutada kaseteele@gmail.com. Aga palun konkreetse huvi korral kiirustada, sest üllatuslikult on meie poisid populaarsed.


#kaldetalu kirglikud kitsetüdrukud

Meil on nii, et kitsepoistele valib Mart oma Borussia nimed ja Teele kinnitab ning kitsetüdrukute nimed valib Teele ja Mart kinnitab. Kuna tüüringi tõug on Saksa päritolu, siis on "Kirgede tormi" näitlejate nimedest inspireeritud ka uute kitsetüdrukute nimed nagu on kuulsast teleseriaalist inspireeritud ka Frau, Sonja ja Frau nimed.

Frau tütar on Mona. Frau on meie juhtkits, uimane filosoof. Fraul ja Hummelsil sündis nudi tütar Mona. Temast tuleb vägev kits. Mona jääb meie karja täiendama.Sonja tütar on Inka. Sonja tundub esimese nädala põhjal olevat kõva piimalähker. Võib-olla mitte nii potensiaalikas kui tema õde Kira, aga Sonja piimast veel täpselt sotti ei saa ka, sest talled söövad meil ka veel emapiima. Igatahes Inka tundub ka olevat isa Hummelsi geenidest mõjutatult nudi kits. Ka Inka jääb meie karja täiendama.

Meil muutub nüüd aktuaalseks uue puhtatõulise tüüringi poisi saamine Monale ja Inkale. Sugupuusid tuleb täpselt jälgida ning katsume hetkel hoida oma karja puhtatõulisena. Eks näis, kas õnnestub.

Igatahes, talled kasvavad iga päevaga samas tempos nagu lähevad päevad looduses pikemaks. Tärkav aeg. Siin lingil ka väike video hüppavatest talledest.KITSETALLEDE SÜND 2016 KEVADEL

Eile ja üleeile kulmineerus meie kitsetallede ootamine sünnitusteks. Väike ülevaade neist päevadest ja hetkeolukord.

Neljapäev kuni laupäev

Kolm viimast päeva käisime öösel ja päeval tihedalt laudas vaatamas, et ega keegi ei sünnita. Frau ja Sonja kui kaksikutega suuremad rasedad on paigutatud eraldi boksidesse. Ja asjad juhtuvad ikka siis, kui need meelde jäävad, nii algas kõik laupäeval suhteliselt äkki.

Laupäev 19.03

Lõikan ma siis laupäeva pärastlõunal ühte suurt õunapuud. Jah, järgmine amet, mis enda tarbeks tuleb selgeks õppida, on õunapuude lõikus. Ühesõnaga, olen ma siis ühe suure puu otsas olnud ca tunnike, ennem käisin veel laudast läbi, vaatasin, et keegi ei poegi ja siis seal õunapuuotsas mõtlen, et ma tahan endast ikkagi ühte mälestusfotot ka, kuidas ma olen õunapuu otsas. Helistan siis Teelele kell 16.22 ning panen ette, ta tuleks õue ja teeks minust foto.

Teele tuleb õue, ega mind väga pildistada sellest vanade puude võsast saa, aga mälestusfoto on olemas.


Teele läheb siis loomulikult ka laudas läbi.

"Mart, kits sündis!"


Kuulen abikaasa hõiget lauda ukse vahelt. Kindlasti on keegi veel kiiremini õunapuu otsast kunagi alla tulnud, aga ma arvan, et see laskumine oli suhteliselt väle. Laudas näeme, et Frau on ühe kitsetalle ära sünnitanud, kes juba püüab püsti tõusta ning teise sündi näeme pealt. On täiesti uskumatu, kui instinktiivselt see meie Frau tegutseb esmasünnituse ajal. Sünnitab nagu proff ilma ühegi piuksuta, pärast sündimist lakub tallesid ning talled saavad kohe tissi otsa. Ternespiima saamine peale sündi on tallede ellujäämiseks hädavajalik. Igatahes Frau vastavalt oma maaemanda iseloomule võtab oma talled omaks ning hakkab nende eest hoolitsema. Fraul sünnivad poiss ja tüdruk.


Ööl vastu pühapäeva käib Teele korduvalt laudas vaatamas, et kas Frau karvikud saavad ikka aeg-ajalt tissi juurde.


Ja vahepalana see, et laupäeva õhtul noorem koer Puntsel leiab hoovi pealt siili ning siis haugub oma mürakaru häälega "Suur saak, suur saak, suur saak!". Kutsume Punni tuppa ära ja loodame, et siil täitsa meie majapidamisest välja ei koli.

Pühapäev 20.03

Ööl oli korraks miinus 10 kraadi ning sikk Hummels oli hommikul oma õueaedikus sellise näoga, et tead Mart täna öösel oli mõnusalt jahe magada. Igatahes naerusuine Hummels justkui olekust arvab, et laudas action käib.

Ja action jätkub suure pauguga pühapäeva hommikul kell 11. Kõigepalt sünnitab Kira oma ühe talle. Sünnitusele elame vahetult kaasa ning sünnitus pole kõige kergem, läheb pikemalt ning sünnib suur poiss, kes saab endale koheselt hüüdnime "Vahva sell". Hakkab väga aktiivselt ringi jaurama, ca neli tundi peale sündi ei valmista talle raskusi ronida selle betoonkamaka otsa.


Ja kohe peale Kira sünnitust sünnitab ka Sonja poisi ja tüdruku. Sünnitab kärmelt, aga oma tallede eest ei hoolitse ei Kira ega Sonja nii nagu maaemand Frau. Iga ca kahe, kolme tunni tagant vaatame, et kõik kitsetalled saaksid tissi otsa.


On muidugi hämmastav, kui kiiresti hakkavad kitsetalled arenema ja tegema edusamme kohe esimesest päevast peale sündi. Põnev aeg.

Järeldused kitsede sünnist:

1 Meie sikk Hummels on väga täpne mees. 19 oktoober 2015 sai naiste juurde elama ning tundub, et 24 tunni jooksul olid kõik meie kolm kitse tiined.

2 Meie kitsedel sündis 2 tüdrukut ja 3 poissi. Tüdrukud jätame omale, aga poisid otsivad endale uusi karjasid. Ca kuu pärast aprilli keskpaigast on nad valmis headesse kodudesse liikuma. Sikupoiste turg on loomulikult üleküllastunud, aga ütleme nii, et nende argumendid on, et nad on pühtatõulised tüüringi kitsed, nende isa on äärmiselt hea iseloomuga tegus ja nudi Hummels.


3 Hetkel on fookuses see, et kitsetalled saaksid vajaliku koguses emapiima sisse lahmata ja vaikselt hakkame kord päevas õhtuti kitsi üle lüpsma.


Võib öelda, et esmakordne oma laudas oma loomade tallede sünnile kaasa elamine, on vapustav kogemus. Ilusat kevade algust kõigile.