Sildid:

Novembris 2015 - loomade elu, metsategu ja jõulusokk

Käes on lühikesed sügispäevad. Hummels elab naeratades naiste keskel, kanade tootlikus on kõrge ning lehti pole me veel jõudnud riisuda.


Oli plaan, et sügiskuude saabudes rahuneb tööde hulk maha, aga teps mitte. DEPO ehituspoest toome materjali ning plaanime asuda ehitama lauta piimaruumi, et siis, kui kevadel kui talled sünnivad, siis saavad kitsed kohe mugavalt lüpsmas hakata käima. Hummelsile tüdrukud meeldivad ja ka jalutavad kanad äratavad kitsedes uudishimu.


Ja kui magama minek on, siis Hummels võtab mõne neiu ikka kaissu või pigem poeb ise kaissu.


Kuna osa meie metsast hakkas ümber kukkuma ja metsaplaani järgi oli küngas ammu raieküps, siis metsaühistuga võtsime selle asja ette. Metsa teha on alati kurb, sest sa saad selle konkreetse koha pealt teha metsa ainult üks kord oma elu jooksul. Kevadel lähevad uued kuused ja kased kasvama ja muidugi on mul plaan elada 90+ aastat vanaks, aga elame-näeme, kas selle koha pealt minu silmad veel raieküpset metsa näevad. Mets on inimesele väga pikaajaline eesmärk, selliseid pikki eesmärke peab iga inimese elus olema. Kannatlikkus talitseb otsuseid ja vastupidi.


Ja igatahes juhtkits Frau oma gängiga sai metsast oksi ning ka kuusepalgid, mis koju tuuakse, need süüakse koorest kenasti puhtaks.


Aga loomulikult tuli osa kütet meile ka koju üle põllu. Kui lumi maas ning teised tööd ei aja taga, siis saab sae käima tõmmata ja kirve pea kohale tõsta ning karmamauhti sukelduda küttepuude tegemisse. Paarist koormast vast jätkub vähemalt paariks aastaks.


Maja muidu on meil uue laudisega nõnda soe, et praegu saab veel teisel korruselgi magada, kus suures ruumis pole ühtegi küttekeha. Alt läheb soojus ülesse. Suur ahi on meil ju paugupill. Täna tuleb ka korstnapühkija. Tellisime ka 22 kuupmeetrit suure prügikonteineri, et paari aasta jooksul kogunenud remondiprahist lahti saada. 22 kuumeetrit täitub suhteliselt kiiresti.


Ja kui teed pajarooga, siis tee seda nii, et jätkub nädalaks ajaks. Seekord veisest, teinekord lambast. Meie elu võlu on see, et veise- ja sealiha tulevad mõlemad otse talunike käest meie lähedalt. Ka lehmapiim tuleb 3-liitrises purgis taluniku käest. Mõnus.


Igatahes, püsivaid külmi pole veel saabunud, õunu oleme varunud, aga kuni püsivate külmadeni korjame kitsedele ubinaid ikka veel puude alt. Õhtuti särab lauda juures oleva õunapuu otsas jõulutuled ja ausalt öeldes ongi Hummels väga jõulusokk, mis jõulusokk.


Lisa kommentaar

Email again: