Sildid:

KITSETALLEDE SÜND 2016 KEVADEL

Eile ja üleeile kulmineerus meie kitsetallede ootamine sünnitusteks. Väike ülevaade neist päevadest ja hetkeolukord.

Neljapäev kuni laupäev

Kolm viimast päeva käisime öösel ja päeval tihedalt laudas vaatamas, et ega keegi ei sünnita. Frau ja Sonja kui kaksikutega suuremad rasedad on paigutatud eraldi boksidesse. Ja asjad juhtuvad ikka siis, kui need meelde jäävad, nii algas kõik laupäeval suhteliselt äkki.

Laupäev 19.03

Lõikan ma siis laupäeva pärastlõunal ühte suurt õunapuud. Jah, järgmine amet, mis enda tarbeks tuleb selgeks õppida, on õunapuude lõikus. Ühesõnaga, olen ma siis ühe suure puu otsas olnud ca tunnike, ennem käisin veel laudast läbi, vaatasin, et keegi ei poegi ja siis seal õunapuuotsas mõtlen, et ma tahan endast ikkagi ühte mälestusfotot ka, kuidas ma olen õunapuu otsas. Helistan siis Teelele kell 16.22 ning panen ette, ta tuleks õue ja teeks minust foto.

Teele tuleb õue, ega mind väga pildistada sellest vanade puude võsast saa, aga mälestusfoto on olemas.


Teele läheb siis loomulikult ka laudas läbi.

"Mart, kits sündis!"


Kuulen abikaasa hõiget lauda ukse vahelt. Kindlasti on keegi veel kiiremini õunapuu otsast kunagi alla tulnud, aga ma arvan, et see laskumine oli suhteliselt väle. Laudas näeme, et Frau on ühe kitsetalle ära sünnitanud, kes juba püüab püsti tõusta ning teise sündi näeme pealt. On täiesti uskumatu, kui instinktiivselt see meie Frau tegutseb esmasünnituse ajal. Sünnitab nagu proff ilma ühegi piuksuta, pärast sündimist lakub tallesid ning talled saavad kohe tissi otsa. Ternespiima saamine peale sündi on tallede ellujäämiseks hädavajalik. Igatahes Frau vastavalt oma maaemanda iseloomule võtab oma talled omaks ning hakkab nende eest hoolitsema. Fraul sünnivad poiss ja tüdruk.


Ööl vastu pühapäeva käib Teele korduvalt laudas vaatamas, et kas Frau karvikud saavad ikka aeg-ajalt tissi juurde.


Ja vahepalana see, et laupäeva õhtul noorem koer Puntsel leiab hoovi pealt siili ning siis haugub oma mürakaru häälega "Suur saak, suur saak, suur saak!". Kutsume Punni tuppa ära ja loodame, et siil täitsa meie majapidamisest välja ei koli.

Pühapäev 20.03

Ööl oli korraks miinus 10 kraadi ning sikk Hummels oli hommikul oma õueaedikus sellise näoga, et tead Mart täna öösel oli mõnusalt jahe magada. Igatahes naerusuine Hummels justkui olekust arvab, et laudas action käib.

Ja action jätkub suure pauguga pühapäeva hommikul kell 11. Kõigepalt sünnitab Kira oma ühe talle. Sünnitusele elame vahetult kaasa ning sünnitus pole kõige kergem, läheb pikemalt ning sünnib suur poiss, kes saab endale koheselt hüüdnime "Vahva sell". Hakkab väga aktiivselt ringi jaurama, ca neli tundi peale sündi ei valmista talle raskusi ronida selle betoonkamaka otsa.


Ja kohe peale Kira sünnitust sünnitab ka Sonja poisi ja tüdruku. Sünnitab kärmelt, aga oma tallede eest ei hoolitse ei Kira ega Sonja nii nagu maaemand Frau. Iga ca kahe, kolme tunni tagant vaatame, et kõik kitsetalled saaksid tissi otsa.


On muidugi hämmastav, kui kiiresti hakkavad kitsetalled arenema ja tegema edusamme kohe esimesest päevast peale sündi. Põnev aeg.

Järeldused kitsede sünnist:

1 Meie sikk Hummels on väga täpne mees. 19 oktoober 2015 sai naiste juurde elama ning tundub, et 24 tunni jooksul olid kõik meie kolm kitse tiined.

2 Meie kitsedel sündis 2 tüdrukut ja 3 poissi. Tüdrukud jätame omale, aga poisid otsivad endale uusi karjasid. Ca kuu pärast aprilli keskpaigast on nad valmis headesse kodudesse liikuma. Sikupoiste turg on loomulikult üleküllastunud, aga ütleme nii, et nende argumendid on, et nad on pühtatõulised tüüringi kitsed, nende isa on äärmiselt hea iseloomuga tegus ja nudi Hummels.


3 Hetkel on fookuses see, et kitsetalled saaksid vajaliku koguses emapiima sisse lahmata ja vaikselt hakkame kord päevas õhtuti kitsi üle lüpsma.


Võib öelda, et esmakordne oma laudas oma loomade tallede sünnile kaasa elamine, on vapustav kogemus. Ilusat kevade algust kõigile.Lisa kommentaar

Email again: