Sildid:

Tüüringi kitsede saabumine

Lugu

Me võtsime endale viis kitsetalle, et teada saada laias laastus kahte asja. Esiteks seda, et kas meile meeldib loomapidamine. Teiseks seda, et kas suudame teha väga head kitsejuustu. Umbes kahe aasta pärast peaks mõlemale küsimusele vastuse saama. Igatahes praegu on väga põnev ning väikestel talledel käisime järgi 11. mail. Kõigest järgemööda.

Ettevalmistus - aediku ehitus

Kitsede saabumisele eelnes see, et Mart oli üksi maal kolm päeva ja ehitas aediku. Ennem seda käis ehituspoes ja ostis elus esimest korda nurgasae. Metsast sai postid kohale tiritud ning 50 cm maa sisse kaevatud. Kõige olulisem oli kogu aeg kasutada loodi, sest kõik, mis tundub pilgu järgi sirge ei ole tegelikult sirge.Aga kitsede saabumiseks oli aedik valmis (disainuksed veel tegemata) ning ka heina- ja põhupallid hoovi peale orgunnitud. Jääb loota, et aediku palkidel kitsed mugistavad koore ära ning need postid tuleb vast ka lühemaks saada, sest juba aia järgi käivad jutud, et meil elavad kaamelid.

Kitsede päritolu ja tõug

Meie 5 talle (4 kitse ja 1 sikk) on pärit Andri-Peedo talust Missost. Need on tüüringi kitsed. See on uhke ja haruldane tõug Saksamaalt. Nad on rahulikumad ja sitkemad kui tavalised Eesti päritolu kitsed. Tüüringi kitsede piim peaks olema hea nii pehme kui kõva kitsejuustu tegemiseks. Igatahes on meie kitsed uhkete sugupuudega ja see on kuni vanavanemateni paberite peal kirjas. See on tähtis.

Kuidas me näed ära tõime

Missosse läksime kitsedele järgi oma minibussiga. Sees põhk ja all kile. Alguses loomulikult Puntsel tahtis kaasa tulla. Ta tundis, et midagi on toimumas.

Puntsel jäi siiski kenasti koju ootama. Ärevuses südamega kohale ja nüüd siis see hetk, kui saad oma kitse kätte.

Loomadega tagasisõit läks kenasti. Eks loomulikult on alguses nad võõristasid ja pelgasid ka. Aga nad on uudishimulikud loomulikult ka.

Puntsel ja kitsed

Kui kitsed jõudsid kohale, siis see kuidas Puntsel hakkas erutusest värisema, see oli väga siiras. Nimelt on meie noorem iiri setter Puntsel hingelt ja päritolult maakoer. Igatahes muidu vaatavad kitsed ja Puntsel üksteist tundide kaupa üle aia ning kui Puntsel tuleb lauta, siis ta tahaks kohe kitsekarja punti hüpata. Aga päris seda lubada ei saa, sest kitsed ehmatavad ja võivad endale haiget teha.

Millega kitsed päevad läbi tegelevad

Kitsed saavad kolm korda päevas piimajooki lutinõust ning muidu kepsutavad ringi. Üldjuhul päris palju ka pikutavad ja magavad. Muutuvad iga päevaga järjest julgemaks. Kitsepilte hakkab nüüd tulema. Kindlasti pahandusi ka.

Lisa kommentaar

Email again: